Letiště v Česku

Letiště Václava Havla Praha

Mezinárodní letiště Václava Havla Praha neboli Praha/Ruzyně je veřejné mezinárodní letiště umístěné na severozápadním okraji Prahy. Letiště je určeno pro mezinárodní i vnitrostátní, pravidelný i nepravidelný letecký provoz. Dráhový systém se skládá ze tří vzletových a přistávacích drah, z nichž jedna je trvale pro vzlety i přistání uzavřena. Na letišti se nachází tři terminály rozdělené dle typu dopravy.

Letiště Mnichovo Hradiště

Letiště Mnichovo Hradiště je mezinárodní civilní letiště poblíž Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji. Je způsobilé pro letadla do 25 tun. Zázemí letiště umožňuje odbavení cestujících a poskytování pohonných hmot. Mimo létání se letiště využívá také pro automobilové závody, seskoky padákem a zkušební jízdy.

Letiště České Budějovice

Letiště České Budějovice je veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní letiště, které se nachází v blízkosti města České Budějovice. Letiště disponuje jedním terminálem a jednou vzletovou a přistávací dráhou. V budoucnu je plánován veřejný mezinárodní letecký provoz.

Letiště Kunovice

Letiště Kunovice je neveřejným mezinárodním letištěm, na kterém nejsou obsluhovány pravidelné lety. Slouží jako domovské letiště leteckých výrobců Czech Sport Aircraft, Evektor-Aerotechnik a Let Kunovice.

Letiště Hradec Králové

Letiště Hradec Králové je veřejným vnitrostátním a neveřejným mezinárodním letištěm, které disponuje dvěma vzletovými a přistávacími drahami. Cílem letiště je se stát regionálním letištěm pro mezinárodní leteckou přepravu.

Letiště Praha - Kbely

Letiště Praha - Kbely je vojenské letiště umístěné v severovýchodní části Prahy. V současné době je na něm umístěna 24. základna dopravního letectva, pod kterou spadala i letka ministerstva obrany, která zabezpečuje přepravu ústavních činitelů. V areálu letiště se rovněž nachází letecké muzeum, které má bohatou sbírku celosvětově uznávaných exponátů zejména vojenských letadel.

Letiště Praha - Vodochody

Letiště Vodochody je mezinárodní neveřejné civilní letiště, které se nachází na hranicích okresů Mělník a Praha-východ. Zároveň je součástí areálu podniku Aero Vodochody. Disponuje jednou vzletovou a přistávací dráhou. Budoucím cílem je vybudování moderního mezinárodní letiště, které přispěje k podpoře turismu, podnikání a hospodářského růstu. Letiště by mělo sloužit především nízkonákladovým a charterovým přepravcům.

Letiště Brno Tuřany

Mezinárodní letiště Brno-Tuřany je veřejné mezinárodní letiště nacházející se v blízkosti města Brno. Na letišti je postaven jeden terminál a disponuje dvěmi vzletovými a přistávacími drahami.

Letiště Jana Kašpara Pardubice

Letiště Pardubice je vojenské letiště se statusem veřejného mezinárodního letiště. Terminál vybudovaný mezi lety 2016 - 2017 nese název podle českého průkopníka aviatiky Jana Kašpara. Letiště Pardubice slouží také jako záložní vojenské letiště.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Mezinárodní Letiště Leoše Janáčka Ostrava je třetím největším letištěm v České republice s pravidelným mezinárodním provozem. Letiště se soustředí například na rozvoj cargo přepravy, charterových letů a letů do exotických destinací.

Letiště Karlovy Vary

Letiště Karlovy Vary je mezinárodním veřejným civilním letištěm, které je páté největší v Česku. V plánu je rozvoj letiště, tak aby mohlo přijímat i velká dopravní letadla jako Airbus A310, Airbus A330, Boeing 767-300 nebo také Boeing 747.

Letiště Bratislava - M.R. Štefánika

Mezinárodní letiště Bratislava nebo-li mezinárodní letiště M. R. Štefánika Bratislava je hlavním mezinárodním letištěm na Slovensku. Aktuálně se letiště skládá ze tří terminálů a disponuje dvěma vzletovými a přistávacími dráhami.

Letiště Košice

Letiště Košice je mezinárodním letištěm, které je druhé největší na Slovensku podle počtu odbavených cestujících a provozovaných pravidelných linek. Největšími letadly, která jsou schopna zde přistát jsou Boeing 767 a Airbus A310.

Letiště Piešťany

Letiště Piešťany je mezinárodním regionálním letištěm, které disponuje jednou vzletovou a přistávací dráhou. Letiště slouží především pro účely charterových letů.

Letiště Sliač

Letiště Sliač je mezinárodní letiště v obci Sliač na středním Slovensku. Disponuje jednou vzletovou a přistávací dráhou. Letiště je využíváno zejména charterovými lety.

Letiště Žilina

Mezinárodní letiště Žilina – Dolný Hričov se nachází západně od slovenského města Žilina. Letiště je využíváno k mezinárodním i vnitrostátním účelům, dále také pro soukromé, sportovní, ambulantní a jiné speciální lety.

Letiště Poprad - Tatry

Mezinárodní letiště Poprad – Tatry je nejvýše položeným letištěm pro střední a krátké lety ve střední Evropě. Letiště je v provozu celoročně a je využíváno jak pro pravidelné lety, tak i nepravidelné, charterové, soukromé, ale například i výcvikové lety. Ideální poloha letiště je vstupní branou do oblasti Vysokých a Nízkých Tater, kde si lze užít letní turistiku či zimní sporty.

Letiště Trenčín

Letiště Trenčín je neveřejné letiště na jihozápadním okraji Trenčína sloužící pro vojenský a civilní provoz. Disponuje třemi vzletovými a přistávacími dráhami. V areálu letiště sídlí Letecké opravny Trenčín, místní aeroklub a řada dalších organizací a společností.