FAQ Cargo

Nejčastěji kladené otázky ohledně letecké přepravy nákladu.

Zajímá vás letecká přeprava nákladu a potřebovali byste vědět více? Připravili jsme seznam nejčastěji kladených otázek a odpovědí na ně. Ať už jde o cenu letecké cargo přepravy, rezervaci této služby nebo potřebné dokumenty a formality. 

Otázky a odpovědi

Co je letecká přeprava nákladu a proč je výhodná?

Jde o přepravu nákladu letadly nebo náhradní leteckou linkou (RFS). Uvažovat o ní se vyplatí v případě, že zboží musí dorazit do své destinace v krátkém časovém úseku a jiný druh dopravy by to nezvládl. To platí pro urgentní zásilky, s krátkou dobou expirace nebo svou povahou nějak speciální.

Jaké jsou hlavní výhody letecké přepravy nákladu ve srovnání s jinými způsoby přepravy?

Její hlavní výhodou je rychlost.

Jak se určuje cena letecké přepravy nákladu?

Cena letecké přepravy je závislá na mnoha faktorech. Hlavními jsou rozměry zásilky, hmotnost, naložitelnost, stohovatelnost, povaha zboží, dodací podmínce i vzdálenosti na jakou je potřeba zboží přepravit. Hodně záleží i na urgenci zásilky. Může se zaslat ekonomicky s dodaním do 10ti dnů, nebo v jednotkách hodin speciálními letadly, nebo službami. Samozřejmě sazby jsou poté násobné.

Jak dlouho trvá letecká přeprava nákladu?

Záleží na vzdálenosti, kam je potřeba náklad dodat. Někdy je potřeba čekat na různé povolení nebo vyclení zásilky. Taktéž záleží na vzdálenosti letiště od místa odletu/příletu a na zaknihované lince.

Jaké jsou nejčastější typy zboží přepravované leteckou cestou?

Nejčastěji se přepravují díly pro kritickou infrastrukturu, urgentní zásilky jakýmkoliv způsobem nebo třeba vojenský materiál.

Jaký je rozdíl mezi nákladními letadly a běžnými osobními letadly?

Nákladní letadla mají na horní palubě namísto sedaček místo pro další náklad. Většinou se tam vejdou vyšší zásilky než do podpalubí, které je stejné jako u osobních letadel. Velké procento zboží se vozí také právě osobními letadly jako dokládka.

Jaký je maximální rozměr a váha nákladu, který může být přepravován leteckou cestou?

Vždy záleží na typu letadla operující konkrétní linku. Doporučujeme vždy prověřit s naším odborníkem. Obecně platí, že malá „úzkotrupá“ letadla pojmou kartóny, nebo malé palety. Větší „širokotrupá“ jsou přizpůsobena na palety a bedny do výšky 150-160 cm. Větší a vyšší zásilky se musí přepravovat nákladními letadly.

Jaký je postup pro rezervaci letecké přepravy nákladu?

Vždy to začíná poptávkou, kde se specifikuje, odkud a kam zboží letí, jaké má detaily a další speciální požadavky. Samozřejmě je potřebné vědět termín realizace. Na základě těchto informací naši odborníci vypracují cenovou nabídku. Když ji klient akceptuje, můžou se proknihovat lety a přeprava zorganizovat.

Jaké jsou možnosti sledování nákladu během letecké přepravy?

Letecké společnosti mají jednotlivé sledovací systémy. Naši odborníci vám vždy dokáží prověřit aktuální stav zásilky.

Jak je zajištěna bezpečnost nákladu během samotného letu?

Náklad se balí na speciální letecké palety, nebo do leteckých kontejnerů. Když tomu tak není, vyškolený personál leteckých společností, nebo jejich agentů se postará o bezpečné zajištění nákladu na palubě letadla. Důležité je zabalit jednotlivé nákladové kusy tak, aby byly přichyceny na přepravních paletách a zboží se nemohlo během letu uvolnit.

Jaké jsou specifické požadavky pro přepravu nebezpečného nákladu leteckou cestou?

Přeprava nebezpečného nákladu se řídí dle velice přísných IATA Dangerous Goods Regulations. Balení, označení a deklaraci musí vždy provádět vyškolený pracovník. Je vždy nutné uvést jakýkoliv nebezpečný předmět, látku apod., který se v zásilce může nacházet.

Co dělat v případě ztráty nebo poškození nákladu během letecké přepravy?

Při přebírání nákladu je potřeba si zásilku vždy pečlivě zkontrolovat. Kdyby byla nekompletní, nebo poškozená, musí se o tom udělat záznam (Cargo Damage Report). V případě ztráty se řeší reklamace přímo s leteckou společností dle mezinárodních pravidel a přepravní smlouvy.

Jaká je role celních formalit při letecké přepravě nákladu mezi různými zeměmi?

V evropském celním prostoru se celní formality neřeší. Naopak, v případě vývozu/dovozu zboží do/z třetí země se musí zboží celně odbavit do příslušného celního režimu.

Jaká je nejlepší doba pro plánování letecké přepravy nákladu, pokud jde o sezónní výkyvy?

Nejlepší doba je rozhodně v létě. Sazby jsou nižší než po zbytek roku. Hlavní sezóna začíná od září do ledna.

Jaký je rozdíl mezi přímým a přestupním letem pro náklad?

Je to rychlost a pravděpodobnost vzniku operační odchylky (zpoždění následného letu, poškození, celní odbavení apod.).

Jaké jsou běžné výzvy při letecké přepravě nákladu a jak se s nimi vyrovnat?

Největší výzvou je vymyslet celý plán přepravy tak, aby zboží dorazilo do destinace co nejrychleji a za rozumnou cenu.

Jaké dokumenty jsou potřebné pro leteckou přepravu nákladu?

Hlavním dokumentem je letecký nákladní list. K celním dokladům je potřeba komerční faktura, balicí list, popřípadě různé certifikáty.

Může být náklad přepravován leteckou cestou do odlehlých destinací?

Rozhodně ano. Vždy záleží na množství a charakteru nákladu a samozřejmě ochotě klienta zaplatit vyšší cenu přepravy.

Jaké jsou různé typy letadel používané pro leteckou přepravu nákladu?

Nejčastěji se používají standardní linkové spoje od hlavních producentů jako Airbus nebo Boeing. Existují i speciální letadla, která zvládnou naložit různé náklady.

Jaké jsou náklady na pojištění nákladu při letecké přepravě a je doporučeno pojištění uzavřít?

Náklady se liší od typu zboží. Našim klientům doporučujeme vždy zásilky připojistit, protože letecká společnost má omezenou zodpovědnost za zásilku.

Jak se vypočítavá cena za leteckou přepravu nákladu?

Je to komplexní proces, při kterém je potřebné mít spoustu relevantních informací. Standardně se počítá na kilogram nákladu. Pro objemnější zboží platí pravidlo 1 m3 = 167 kg.

Co jsou dodací podmínky?

Je to soubor pravidel, které stanovuje Mezinárodní obchodní komora. V podstatě se jedná o pravidla, kdo a kdy platí za jednotlivé služby během přepravy. Vždy si je stanovuje prodávající a kupující.

Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Napište nám na cargo@charteradvisory, nebo zavolejte +420 607 127 100.